![ΚΑΜΙΚΑΖΙ](https://saltandsugar.gr/wp-content/uploads/cwv-webp-images/2015/04/%CE%9A%CE%91%CE%9C%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%96%CE%99-670x500.jpg.webp)
ΚΑΜΙΚΑΖΙ
Γεννημένο την δεκαετία του 70, την χρυσή εποχή της ντίσκο. Η βασική συνταγή θέλει να αποτελείτε από 3 ίσα μέρη, βότκας, triple sec και χυμού λάιμ. Πίνετε τόσο σαν κοκτέιλ ή σε σφηνάκια. Για να θυμηθούν οι παλαιότεροι, αλλά να μάθουν και οι νεώτεροι.
Υλικά:
30ml Triple sec (Cointreau)
30ml βότκα
30ml χυμό λάιμ
Προετοιμασία:
Βάζουμε τα υλικά σε ένα σέικερ, προσθέτουμε πάγο και τα χτυπάμε καλά. Σουρώνουμε και σερβίρουμε σε ποτήρι τύπου μαρτίνι, ψηλό ή χαμηλό. Μπορούμε να γαρνίρουμε με μια φέτα από το λάιμ.
Η παραλλαγή του μπλε καμικάζι γίνετε αντικαθιστώντας το triple sec με λικέρ blue curacao και σερβίρετε μαζί με τον πάγο.
Αφήστε μια απάντηση